> > >   KARVINÁ EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zdejší region je sice rázovitý.....

vloženo: 05.09.2017           komentářů: 0

Naše město chce využít kulturní dědictví pro posílení turistického ruchu

Zdejší region je sice rázovitý, ale má spoustu krásných sakrálních památek, což bylo úžasnou inspirací pro zpracování velmi zajímavého projektu pod názvem „Zahrady tradic – Využití kulturního a přírodního dědictví pro posílení turistického potenciálu“.

Projekt navazuje na dřívější aktivity mezi Orlovou a obcí Jasienica v sousedním Polsku. V rámci projektu by bylo v Orlové finančně podpořeno zastřešení letního kina a v Jasienici vybudována přístavba prosklené budovy, čímž by se vytvořil prostor pro prohlubování tradic spojených především s keramikou, tradiční gastronomií a filmem. Propojením obou dotčených objektů by vznikla stezka pod názvem Zahrada tradic s jednotným propagačním systémem, jako jsou QR kódy, speciální web či sociální sítě. Orlová i Jasienica věří, že díky vytvoření nápadité turistické nabídky zahrnující cyklické a jednorázové akce, přiláká nové turisty pro delší či opakovaný pobyt v obcích. „Předpokládané výdaje na tento projekt, jehož cílem je posílení turistického ruchu, jsou odhadovány na 588 tisíc EUR. Předpokládané náklady města činí 288 tisíc EUR a zahrnují investici zastřešení letního kina a doprovodné neinvestiční aktivity. Na tento projekt lze získat dotaci ve výši 85 procent způsobilých výdajů,“ upřesňuje vedoucí odboru rozvoje a investic Martina Szotkowská.

Připraven je i další velmi zajímavý projekt. Polský partner Stowarzyszenie Rozwoju i Wspólpracy Regionalnej OLZA zpracoval a podal projektový záměr na projekt „SACRUM TESCHINENSIS. Vytvoření nabídky sakrální turistiky v Těšínském Slezsku“. Partnery tohoto projektu jsou rovněž město Orlová, Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska, obec Jasienica, obec Hažlach, Farní sbor Slezské církve evangelické v Orlové, Parafia Rzymskokatolicka Sv.Marii Magdaleny v Mazaňcowiciach a Parafia Rzymsko-Katolicka pw.Sw. Michala Archaniola v Konczycach Wielkich.

I tento projekt přispěje ke zvýšení turistické aktivity regionu, a to využitím potenciálu společného kulturního dědictví Těšínského Slezska. Mělo by dojít k vytvoření unikátní turistické nabídky obsahující dvě tématické náboženské stezky propojující 52 objektů, k modernizaci dvou kostelů a kaple a také k vytvoření řady marketingových aktivit. To vše by mělo mít značný vliv na oživení cestovního ruchu po obou stranách hranice a k rozšíření okruhu potenciálních turistů. Realizace projektu se předpokládá v období let 2018 až 2020.

V rámci zpřístupnění Slezské církve evangelické v Orlové pro zvýšení kulturní a turistické nabídky se plánuje rekonstrukce kostelní věže, výměna oken, zrestaurování historických hlavních vstupních dveří a hodinového stroje z věže, vydláždění parkoviště v areálu kostela a parkoviště vedle kostela, výroba varhan pro kostel a zhotovení lavic pro hlavní loď i první podlaží kostela.

„Celkové způsobilé výdaje projektu „SACRUM TESCHINENSIS. Vytvoření nabídky sakrální turistiky v Těšínském Slezsku“ činí 1 338 500 EUR. Předpokládané způsobilé výdaje města Orlová představují pouze 36 tisíc EUR a zapojení města do partnerství projektu jen podporuje rozvoj turistické atraktivity regionu prostřednictvím neinvestičních akcí. Na projekt lze získat dotaci ve vši 85 procent způsobilých výdajů,“ uzavírá vedoucí odboru rozvoje a investic Ing. Martina Szotkowská.

Jen pro doplnění informace – zmíněné subjekty se zpracováním obou projektů ucházejí o získání finančních prostředků na jeho realizaci. V rámci programu V-A Česká republika - Polsko byla totiž vyhlášena výzva pro prioritní osu 2 „Rozvoj potenciálu přírodních a kulturních zdrojů pro podporu zaměstnanosti“, s plánovaným ukončením příjmu žádosti do 30.9.2017 na projekty se schváleným projektovým záměrem Společným sekretariátem Interreg V-A Česká republika – Polsko.

autor: Cibulková Nataša

přidat komentář            zobrazit komentáře
  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  KARVINSKÁ 112

27.05.2018

Kola v kurzu…
Policisté prověřují okolnosti krádeže dvou jízdních kol, ke které mělo dojít v noci ze čtvrtku na pátek. Neznámý pachatel odcizil z poschodí domu v obci Albrechtice v okrese Těrlicko jízdní kolo jištěné zámkem v hodnotě 9 000 korun. V průběhu prověřování této krádeže byla zjištěna krádež dalšího kola v domě, konkrétně ze suterénu objektu. Majitel tohoto jízdního kola si ho cenil na téměř 10 000 korun

24.05.2018

Kolize řidiče na skútru
Karvinsko - pod vlivem alkoholu nezvládl řízení a narazil do auta... Ve čtvrtek 24. 5. krátce před třináctou hodinou v Bohumíně vjížděl 53letý muž na malé motorce zn. Jonway Korado na ulici Mládežnickou. Manévr nezvládl a přední části narazil do stojícího vozidla Citroën C4 Picasso. Po nárazu motorkář spadl na silnici. Polciisté u něj provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní. Hodnota se zastavila na 1,7 promile. Muž byl převezen na ošetření do nemocnice, a poté na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

17.05.2018

Nová forma podvodu
V minulých dnech karvinští policisté zahájili úkony trestního řízení a prověřují podvodné jednání, které bylo směřováno na seniorku s úmyslem získat peníze. Paní ve věku 85 let zavolal neznámý a představil se jako její vnuk. Žádal zaslání několika desítek tisíc korun. Žena v dobré víře pomoct, zašla na poštu a peníze ihned poslala. Nechala se přesvědčit o zaslání peněz formou on-line prostřednictvím společnosti, která takové služby nabízí. Máme za to, že takové finanční úkony jsou pro seniory obtížné a zatěžující, i přesto babička udělala vše, aby „vnukovi“ pomohla.Ukázalo se, že paní uvěřila podvodníkovi a nechala se oklamat, o peníze přišla.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista. V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

08.11.2017

Taxikář přišel o mobil
Policisté z obvodního oddělení Orlová prověřují případ krádeže, ke které došlo během noční jízdy ve vozidle taxislužby. Dosud neznámý pachatel měl během dnešní jízdy z Karviné do Orlové odcizit v době od 04:30 do 06:30 hodin mobilní telefon, který byl uložen v přihrádce mezi předními sedadly. Poškozené organizaci tak vznikla škoda tři tisíce korun.