> > >   KARVINÁ EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zdejší region je sice rázovitý.....

vloženo: 05.09.2017           komentářů: 0

Naše město chce využít kulturní dědictví pro posílení turistického ruchu

Zdejší region je sice rázovitý, ale má spoustu krásných sakrálních památek, což bylo úžasnou inspirací pro zpracování velmi zajímavého projektu pod názvem „Zahrady tradic – Využití kulturního a přírodního dědictví pro posílení turistického potenciálu“.

Projekt navazuje na dřívější aktivity mezi Orlovou a obcí Jasienica v sousedním Polsku. V rámci projektu by bylo v Orlové finančně podpořeno zastřešení letního kina a v Jasienici vybudována přístavba prosklené budovy, čímž by se vytvořil prostor pro prohlubování tradic spojených především s keramikou, tradiční gastronomií a filmem. Propojením obou dotčených objektů by vznikla stezka pod názvem Zahrada tradic s jednotným propagačním systémem, jako jsou QR kódy, speciální web či sociální sítě. Orlová i Jasienica věří, že díky vytvoření nápadité turistické nabídky zahrnující cyklické a jednorázové akce, přiláká nové turisty pro delší či opakovaný pobyt v obcích. „Předpokládané výdaje na tento projekt, jehož cílem je posílení turistického ruchu, jsou odhadovány na 588 tisíc EUR. Předpokládané náklady města činí 288 tisíc EUR a zahrnují investici zastřešení letního kina a doprovodné neinvestiční aktivity. Na tento projekt lze získat dotaci ve výši 85 procent způsobilých výdajů,“ upřesňuje vedoucí odboru rozvoje a investic Martina Szotkowská.

Připraven je i další velmi zajímavý projekt. Polský partner Stowarzyszenie Rozwoju i Wspólpracy Regionalnej OLZA zpracoval a podal projektový záměr na projekt „SACRUM TESCHINENSIS. Vytvoření nabídky sakrální turistiky v Těšínském Slezsku“. Partnery tohoto projektu jsou rovněž město Orlová, Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska, obec Jasienica, obec Hažlach, Farní sbor Slezské církve evangelické v Orlové, Parafia Rzymskokatolicka Sv.Marii Magdaleny v Mazaňcowiciach a Parafia Rzymsko-Katolicka pw.Sw. Michala Archaniola v Konczycach Wielkich.

I tento projekt přispěje ke zvýšení turistické aktivity regionu, a to využitím potenciálu společného kulturního dědictví Těšínského Slezska. Mělo by dojít k vytvoření unikátní turistické nabídky obsahující dvě tématické náboženské stezky propojující 52 objektů, k modernizaci dvou kostelů a kaple a také k vytvoření řady marketingových aktivit. To vše by mělo mít značný vliv na oživení cestovního ruchu po obou stranách hranice a k rozšíření okruhu potenciálních turistů. Realizace projektu se předpokládá v období let 2018 až 2020.

V rámci zpřístupnění Slezské církve evangelické v Orlové pro zvýšení kulturní a turistické nabídky se plánuje rekonstrukce kostelní věže, výměna oken, zrestaurování historických hlavních vstupních dveří a hodinového stroje z věže, vydláždění parkoviště v areálu kostela a parkoviště vedle kostela, výroba varhan pro kostel a zhotovení lavic pro hlavní loď i první podlaží kostela.

„Celkové způsobilé výdaje projektu „SACRUM TESCHINENSIS. Vytvoření nabídky sakrální turistiky v Těšínském Slezsku“ činí 1 338 500 EUR. Předpokládané způsobilé výdaje města Orlová představují pouze 36 tisíc EUR a zapojení města do partnerství projektu jen podporuje rozvoj turistické atraktivity regionu prostřednictvím neinvestičních akcí. Na projekt lze získat dotaci ve vši 85 procent způsobilých výdajů,“ uzavírá vedoucí odboru rozvoje a investic Ing. Martina Szotkowská.

Jen pro doplnění informace – zmíněné subjekty se zpracováním obou projektů ucházejí o získání finančních prostředků na jeho realizaci. V rámci programu V-A Česká republika - Polsko byla totiž vyhlášena výzva pro prioritní osu 2 „Rozvoj potenciálu přírodních a kulturních zdrojů pro podporu zaměstnanosti“, s plánovaným ukončením příjmu žádosti do 30.9.2017 na projekty se schváleným projektovým záměrem Společným sekretariátem Interreg V-A Česká republika – Polsko.

autor: Cibulková Nataša

přidat komentář            zobrazit komentáře
  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  KARVINSKÁ 112

08.11.2017

Taxikář přišel o mobil
Policisté z obvodního oddělení Orlová prověřují případ krádeže, ke které došlo během noční jízdy ve vozidle taxislužby. Dosud neznámý pachatel měl během dnešní jízdy z Karviné do Orlové odcizit v době od 04:30 do 06:30 hodin mobilní telefon, který byl uložen v přihrádce mezi předními sedadly. Poškozené organizaci tak vznikla škoda tři tisíce korun.

30.09.2017

Zloděj odcizil z trezoru 450 tisíc korun
Pachatel udeřil koncem září, informovali policisté. „Pachatel vnikl do administrativní budovy, následně překonal uzamčení trezoru, který se zde nacházel, a odcizil z něj finanční hotovost přesahující částku 450 tisíc korun,“ uvedl policejní mluvčí Richard Palát.

18.02.2017

Dopravní nehoda
Včera (v pátek) krátce před 20. hodinou došlo na Karvinsku k dopravní nehodě. Muž (ročník 1994) řídil nákladní vozidlo (speciální, jednalo se o cisternu). Při jízdě po silnici č. 474 ve směru od Karviné na Havířov, poblíž Horní Suché, narazil z dosud nezjištěných příčin do pravých svodidel. Vozidlo sjelo po nárazu mimo komunikaci a převrátilo se na střechu. Při nehodě zemřel spolujezdec ve vozidle (ročník 1992), řidič utrpěl zranění a byl předán zdravotníkům.

17.02.2017

Recidivista stane znovu před soudem
Recidivista půjde znovu před soud. Komisař Služby kriminální policie a vyšetřování v Orlové zahájil trestní stíhání proti 31letému muži z Orlové. Obvinil ho ze spáchání pokračujícího přečinu krádeže, přečinu poškození cizí věci, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Muži bylo prokázáno dvanáct skutků majetkové trestné činnosti. Svoji pozornost zaměřoval různě, někdy to byla jen příležitost, jindy se předem domluvil s kumpány. Jeho skutky jsou evidovány od začátku prosince 2016. Začal krádeží v bytě u svého známého, tam si vzal tablet. Později v jedné herně využil chvilkové nepřítomnosti personálu a odcizil peníze. To samé zopakoval hned na začátku ledna v jiné orlovské herně. Taktéž z neuzamčené zásuvky odcizil hotovost. Mezitím v místní restauraci odcizil odloženou pánskou bundu. Poškozený přišel o peníze, doklady a platební karty.

09.01.2017

Tragická kolize
V pondělí 9. ledna 2017 krátce před devátou hodinou došlo na silnici I. třídy ulice Ostravská k dopravní nehodě se smrtelným zraněním Sedmašedesátiletý řidič vozidla Opel Vivaro jel ve směru od Karviné na Orlovou. V mírné pravotočivé zatáčce, z dosud nezjištěných příčin, zezadu narazil do nákladního vozidla Tatra. Obě vozidla jela v pravém jízdním pruhu, ve stejném směru. Po střetu řidič vozidla Opel Vivaro utrpěl zranění, která nebyla slučitelná se životem. Ještě na místě nehody zemřel. Jednašedesátiletý řidič nákladního vozidla zraněn nebyl. Provedené zkoušky na přítomnost alkoholu i omamných psychotropních látek a jedů byly u řidiče náklaďáku negativní. Po dobu vyšetřování byla doprava v místě nehody omezena, řízena policisty. Vyšetřování příčin a zavinní nehody se smrtelným zraněním si převzala služba kriminální policie a vyšetřování.