> > >   KARVINÁ EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

STANOVISKO MĚSTA ORLOVÉ

vloženo: 09.05.2018           komentářů: 0

V minulém týdnu v tiskové zprávě zveřejněné zhotovitelem stavby „Humanizace a revitalizace centra Orlová-Lutyně“ tedy společnostmi KR Ostrava a.s. a Stamont bylo město Orlová nařčeno z neposkytnutí součinnosti potřebné pro řádné plnění závazku zhotovitele provést sjednané dílo, a to tím, že nepřipravilo příslušné podklady nezbytné pro uzavření dodatku ke smlouvě, kterým by byla podchycena realizace přeložky plynovodu.

K informacím zveřejněným stavebními firmami Město Orlová uvádí následující:

Dne 25. 4. 2018 zhotovitel přerušil práce na realizaci díla a pohrozil odstoupením od smlouvy. Pokud zhotovitel ve svém zdůvodnění konstatuje, že město Orlová neposkytuje součinnost a nepřipravilo příslušné podklady, jedná se o zavádějící informování veřejnosti, neboť na počátku stavby si všechny smluvní strany odsouhlasily postup schvalování změn a na základě tohoto postupu bylo již formou 5 dodatků ke smlouvě schváleno 8 změn v celkové hodnotě necelých 9 mil. Kč bez DPH ve prospěch zhotovitele.

Město Orlová je pouze jedním z objednatelů v rámci stavby „Humanizace a revitalizace centra Orlové-Lutyně“. Stavba je z větší části financována Ministerstvem financí jako dalším objednatelem.

Všechny požadované vícepráce jsou průběžně odsouhlasovány a schvalovány. S požadovaným navýšením ceny na přeložku plynu objednatelé nesouhlasí a konstatují, že práce spočívající v přeložení plynovodu byly součástí původního projektu a zadávací dokumentace a zvýšení ceny tak nesplňuje podmínky schválení dle zákona o zadávání veřejných zakázek. Zhotovitel byl již v minulosti vyzván k propojení plynu a k zintenzivnění prací.

Nicméně sporná přeložka plynu není důvodem pro zastavení stavby jako celku a zhotovitel může pracovat téměř na všech ostatních stavebních objektech. Pokud zhotovitel neprodleně nezajistí provedení podsypů a zásypů přeložky vody a nezajistí svahy výkopů podzemních garáží, hrozí poškození nejen již provedených prací, ale také může dojít ke vzniku škody na majetku, zdraví i životech. Město Orlová i Ministerstvo financí jako objednatelé, jak již bylo několikrát prezentováno, dávají přednost konstruktivnímu řešení problémů vznikajících v průběhu stavby.

Bohužel již mnohokrát bylo konstatováno nejen městem Orlová, ale také odbornými firmami dozorujícími stavbu, že personální a technické zajištění stavby ze strany zhotovitele je nedostatečné. Pokud zhotovitel nemůže a případně nechce pokračovat v předkládání svých finančních požadavků, tak jako doposud, je město Orlová připraveno zhotoviteli pomoci s přípravou a se zajišťováním potřebných stanovisek.

Vzhledem k tomu, že neexistují důvody, které by opravňovaly zhotovitele k pozastavení prací, trvá město Orlová i Ministerstvo financí na okamžitém obnovení a zintenzivnění kompletních prací na stavbě.

O této skutečnosti byla zhotovitelská firma informována na dnešním mimořádném kontrolním dni. Město Orlová věří v dohodu se zhotovitelem, přesto však již nyní zvažuje další právní kroky pro případ, že by k této dohodě nedošlo.

autor: Rada města Orlové

přidat komentář            zobrazit komentáře
  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  KARVINSKÁ 112

26.09.2018

Autobus srazil mladíka
Autobus jel ze směru od ulice Opletalova do městské části Šumbark. Bezprostředně za křižovatkou, na ulici Okružní, na vyznačeném přechodu pro chodce srazil pravou přední části přecházejícího 16letého mladíka, který přecházel z pohledu řidiče zleva doprava. V opačeném směru před přechodem zastavilo osobní vozidlo Hyundai Getz a jeho řidič chlapci vozovku přejít umožnil.Sražený chodec byl po střetu převezen do fakultní nemocnice. Podle dostupných informací jeho zranění je zatím klasifikováno jako lehké. Zkouška na přítomnost alkoholu v dechu byla provedena u řidiče autobusu, s negativním výsledkem. Prvotním odhadem na autobusu je škoda 100 tisíc.

18.09.2018

(NE) řidička sešlápla plyn
Karvinsko - jen shodou šťastných náhod jízda neskončila tragicky.. Nárazem do plotu skončila nebezpečná a zběsilá jízda 29leté řidičky vozidla VW Caddy. Na začátku byla běžná silniční kontrola naplánovaná v Havířově na ulici Ostravská. Dnes hodinu po půlnoci policisté Speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství Ostrava znamením chtěli zastavit ke kontrole vozidlo VW Caddy. V tu chvíli ještě neznámý řidič, na znamení začal zpomalovat, ale vzápětí zrychlil a z místa kontroly začal ujíždět.

23.08.2018

Snažili se uniknout policejní kontrole
V noci na úterý se v Karviné snažila vyhnout silniční kontrole osádka vozidla Audi. Krátce po půlnoci projíždělo po ulici Třída 17. listopadu v Karviné rychle jedoucí vozidlo Audi ve směru z Karviné na Český Těšín. Hlídkou policistů SPJ byl řidič vozidla vyzván k zastavení, ovšem na tuto výzvu nereagoval a začal hlídce na výjezdu z Karviné ujíždět, přičemž kličkoval mezi oběma směry jízdy. Po ujetí čtyř kilometrů řidič prudce vozidlo zastavil na ulici Těšínská, vystoupil a z místa utekl. Policisté zadrželi osádku vozidla, tři muže a jednu ženu, všechny polské národnosti. Provedenou kontrolou bylo ve vozidle nalezeno několik sáčků s nezjištěnou krystalickou látkou.

20.08.2018

Skočil pod vlak
Muž na karvinském nádraží skočil pod vlak, střet nepřežil V pondělí dopoledne došlo v Karviné k tragické události na železniční stanici. Dle dosud zjištěných informací dvaašedesátiletý muž z Karviné skočil pod projíždějící vlakovou soupravu, která jela ve směru od Bohumína. Vlivem střetu utrpěl mnohočetná poranění neslučitelná se životem a tím došlo k jeho okamžitému usmrcení.

20.08.2018

Krádež mysliveckých posedů
Policisté v Těrlicku řeší kuriózní případ krádeže. Na volně přístupných pozemcích v obci Albrechtice dosud neznámý pachatel odcizil v období od soboty do pondělí celkem tři dřevěné myslivecké posedy. Předběžná škoda byla poškozenou organizací vyčíslena na 10 000 korun.