> > >   KARVINÁ EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

STANOVISKO MĚSTA ORLOVÉ

vloženo: 09.05.2018           komentářů: 0

V minulém týdnu v tiskové zprávě zveřejněné zhotovitelem stavby „Humanizace a revitalizace centra Orlová-Lutyně“ tedy společnostmi KR Ostrava a.s. a Stamont bylo město Orlová nařčeno z neposkytnutí součinnosti potřebné pro řádné plnění závazku zhotovitele provést sjednané dílo, a to tím, že nepřipravilo příslušné podklady nezbytné pro uzavření dodatku ke smlouvě, kterým by byla podchycena realizace přeložky plynovodu.

K informacím zveřejněným stavebními firmami Město Orlová uvádí následující:

Dne 25. 4. 2018 zhotovitel přerušil práce na realizaci díla a pohrozil odstoupením od smlouvy. Pokud zhotovitel ve svém zdůvodnění konstatuje, že město Orlová neposkytuje součinnost a nepřipravilo příslušné podklady, jedná se o zavádějící informování veřejnosti, neboť na počátku stavby si všechny smluvní strany odsouhlasily postup schvalování změn a na základě tohoto postupu bylo již formou 5 dodatků ke smlouvě schváleno 8 změn v celkové hodnotě necelých 9 mil. Kč bez DPH ve prospěch zhotovitele.

Město Orlová je pouze jedním z objednatelů v rámci stavby „Humanizace a revitalizace centra Orlové-Lutyně“. Stavba je z větší části financována Ministerstvem financí jako dalším objednatelem.

Všechny požadované vícepráce jsou průběžně odsouhlasovány a schvalovány. S požadovaným navýšením ceny na přeložku plynu objednatelé nesouhlasí a konstatují, že práce spočívající v přeložení plynovodu byly součástí původního projektu a zadávací dokumentace a zvýšení ceny tak nesplňuje podmínky schválení dle zákona o zadávání veřejných zakázek. Zhotovitel byl již v minulosti vyzván k propojení plynu a k zintenzivnění prací.

Nicméně sporná přeložka plynu není důvodem pro zastavení stavby jako celku a zhotovitel může pracovat téměř na všech ostatních stavebních objektech. Pokud zhotovitel neprodleně nezajistí provedení podsypů a zásypů přeložky vody a nezajistí svahy výkopů podzemních garáží, hrozí poškození nejen již provedených prací, ale také může dojít ke vzniku škody na majetku, zdraví i životech. Město Orlová i Ministerstvo financí jako objednatelé, jak již bylo několikrát prezentováno, dávají přednost konstruktivnímu řešení problémů vznikajících v průběhu stavby.

Bohužel již mnohokrát bylo konstatováno nejen městem Orlová, ale také odbornými firmami dozorujícími stavbu, že personální a technické zajištění stavby ze strany zhotovitele je nedostatečné. Pokud zhotovitel nemůže a případně nechce pokračovat v předkládání svých finančních požadavků, tak jako doposud, je město Orlová připraveno zhotoviteli pomoci s přípravou a se zajišťováním potřebných stanovisek.

Vzhledem k tomu, že neexistují důvody, které by opravňovaly zhotovitele k pozastavení prací, trvá město Orlová i Ministerstvo financí na okamžitém obnovení a zintenzivnění kompletních prací na stavbě.

O této skutečnosti byla zhotovitelská firma informována na dnešním mimořádném kontrolním dni. Město Orlová věří v dohodu se zhotovitelem, přesto však již nyní zvažuje další právní kroky pro případ, že by k této dohodě nedošlo.

autor: Rada města Orlové

přidat komentář            zobrazit komentáře
  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  KARVINSKÁ 112

27.05.2018

Kola v kurzu…
Policisté prověřují okolnosti krádeže dvou jízdních kol, ke které mělo dojít v noci ze čtvrtku na pátek. Neznámý pachatel odcizil z poschodí domu v obci Albrechtice v okrese Těrlicko jízdní kolo jištěné zámkem v hodnotě 9 000 korun. V průběhu prověřování této krádeže byla zjištěna krádež dalšího kola v domě, konkrétně ze suterénu objektu. Majitel tohoto jízdního kola si ho cenil na téměř 10 000 korun

24.05.2018

Kolize řidiče na skútru
Karvinsko - pod vlivem alkoholu nezvládl řízení a narazil do auta... Ve čtvrtek 24. 5. krátce před třináctou hodinou v Bohumíně vjížděl 53letý muž na malé motorce zn. Jonway Korado na ulici Mládežnickou. Manévr nezvládl a přední části narazil do stojícího vozidla Citroën C4 Picasso. Po nárazu motorkář spadl na silnici. Polciisté u něj provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní. Hodnota se zastavila na 1,7 promile. Muž byl převezen na ošetření do nemocnice, a poté na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

17.05.2018

Nová forma podvodu
V minulých dnech karvinští policisté zahájili úkony trestního řízení a prověřují podvodné jednání, které bylo směřováno na seniorku s úmyslem získat peníze. Paní ve věku 85 let zavolal neznámý a představil se jako její vnuk. Žádal zaslání několika desítek tisíc korun. Žena v dobré víře pomoct, zašla na poštu a peníze ihned poslala. Nechala se přesvědčit o zaslání peněz formou on-line prostřednictvím společnosti, která takové služby nabízí. Máme za to, že takové finanční úkony jsou pro seniory obtížné a zatěžující, i přesto babička udělala vše, aby „vnukovi“ pomohla.Ukázalo se, že paní uvěřila podvodníkovi a nechala se oklamat, o peníze přišla.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista. V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

08.11.2017

Taxikář přišel o mobil
Policisté z obvodního oddělení Orlová prověřují případ krádeže, ke které došlo během noční jízdy ve vozidle taxislužby. Dosud neznámý pachatel měl během dnešní jízdy z Karviné do Orlové odcizit v době od 04:30 do 06:30 hodin mobilní telefon, který byl uložen v přihrádce mezi předními sedadly. Poškozené organizaci tak vznikla škoda tři tisíce korun.