> > >   KARVINÁ EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

U Kališova jezera v Bohumíně

vloženo: 10.05.2018           komentářů: 0

Letní sezóna u bohumínského Kališoku bude plná novinek

U Kališova jezera v Bohumíně naplno propukla příprava na nadcházející sezónu. Upravují se břehy jezera, z vody se tahají dřevěné kůly a odstraňuje se rákosí. Do května přibude nedaleko jezera i parkoviště. V plánech jsou také cykloboxy a místa pro grilování a piknik. Letošní novinky přijdou radnici na více než 700 tisíc korun.

„V létě ke Kališoku míří stovky lidí. Přestože jezero i většina přilehlých pozemků patří soukromé firmě, máme s nimi dohodu, že může sloužit veřejnosti k rekreaci, a tak usilovně pracujeme na tom, abychom přírodní koupání lidem co nejvíce zpříjemnili. Některé letošní úpravy vycházejí z připomínek zdejších návštěvníků. Maminky s malými dětmi volaly po písečné pláži, a tak jsme se rozhodli vyjít jim vstříc a menší část břehu měníme v písečnou,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Úpravy odstartovaly už v loni, kdy se Kamenolomy ČR, které jsou majitelem vodní plochy, rozhodly vyjmout část jezera, která oficiálně slouží ke koupání, z dobývacího prostoru. A to po několikaletém úsilí města. To teď jedná s firmou o odkoupení části jezera. V budoucnu s ním má totiž velké plány. Bohumíňáci se pro vylepšení rekreace ve velkém vyslovovali v anketě o budoucích investicích.

„Některé betonové panely ujížděly do vody, jiné byly naopak prasklé, někde nebyly vůbec, takže jsme je srovnali, vyměnili a doplnili, přístup do vody dosypali podle potřeby pískem a k samotným panelům pak ornicí, tato místa pak zatravníme. V jiných místech jsou místo panelů lomové kameny nebo nově písek. Lidé tak na břehu jezera najdou tři druhy pláže. Vše děláme pro to, aby měli lidé přístup do vody co nejplynulejší a nejpohodlnější. V některých místech jsme navíc přístup do vody pročistili také od vzrostlého rákosí,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice Jan Jeziorský s tím, že po dokončení prací se začne u jezera sekat tráva a od května přibydou odpadkové koše a stejně jako vloni i mobilní toalety.

Úpravy mají lokalitu návštěvníkům co nejvíce zatraktivnit. „Chceme, aby jezero co nejvíce sloužilo ke koupání, a proto tady plánujeme aktivity zaměřené především na plavce. Vloni jsme u Kališoku začali s úpravami břehů za více než 300 tisíc korun. Letos v tom pokračujeme. Do budoucna by zde měla vzniknout dřevěná plovárna s odpočinkovými plochami a dvě mola pro plavce uprostřed jezera. Uvažujeme také o novém sociálním zázemí a pravděpodobně i novém objektu pro občerstvení, a to ideálně ve spolupráci s místními podnikateli,“ řekl místostarosta Lumír Macura s tím, že ještě letos by v těsné blízkosti vody mělo přibýt 12 cykloboxů pro bezpečnou úschovu kol, dva grily a dvě místa pro piknik. Do několika let by k jezeru měla vést i cyklostezka, a to od Ovocné ulice po protipovodňové hrázi směrem k jezeru.

Největším problémem bývá přes sezónu parkování poblíž jezera. Kapacita soukromého placeného parkoviště pro návštěvníky nestačí. Město u jezera nevlastní žádné pozemky, proto provizorní parkovací plocha ze zpevněného recyklátu pro přibližně dvacet aut vznikne u zdejší čističky odpadních vod. Ta je od placeného parkoviště vzdálena rovných 500 metrů. Hotova bude do konce května.

Vodní nádrž má rozlohu 50 hektarů a vznikla díky těžbě štěrku. Koupání na vlastní nebezpečí je možné jen na severní straně jezera, kde už těžba skončila. Lidem tady usnadňují přístup do vody betonové panely i ploché lomové kameny, nachází se zde také plošina pro vozíčkáře, hřiště pro plážový volejbal i dětské atrakce.

Neschází ani možnost občerstvení. To v letošním roce převzala jiná provozovatelka a připravuje spoustu novinek. „Otevíráme už 1. června. Všechny plánované změny najednou zrealizovat nestihneme, ale každý rok přijdeme s něčím novým. Letos například změníme podobu stánku i jeho okolí a především nabídku občerstvení. Lidem kromě něj nabídneme i volnočasové aktivity jako je stanování, opékání párků, hledání pokladů, stezku odvahy nebo dětský a vodácký den. Chystáme i turnaje v beach volejbale,“ prozradila Jiřina Vodecká.

Foto: Pavel Čempěl

autor: www.mesto-bohumin.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře
  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  KARVINSKÁ 112

27.05.2018

Kola v kurzu…
Policisté prověřují okolnosti krádeže dvou jízdních kol, ke které mělo dojít v noci ze čtvrtku na pátek. Neznámý pachatel odcizil z poschodí domu v obci Albrechtice v okrese Těrlicko jízdní kolo jištěné zámkem v hodnotě 9 000 korun. V průběhu prověřování této krádeže byla zjištěna krádež dalšího kola v domě, konkrétně ze suterénu objektu. Majitel tohoto jízdního kola si ho cenil na téměř 10 000 korun

24.05.2018

Kolize řidiče na skútru
Karvinsko - pod vlivem alkoholu nezvládl řízení a narazil do auta... Ve čtvrtek 24. 5. krátce před třináctou hodinou v Bohumíně vjížděl 53letý muž na malé motorce zn. Jonway Korado na ulici Mládežnickou. Manévr nezvládl a přední části narazil do stojícího vozidla Citroën C4 Picasso. Po nárazu motorkář spadl na silnici. Polciisté u něj provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní. Hodnota se zastavila na 1,7 promile. Muž byl převezen na ošetření do nemocnice, a poté na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

17.05.2018

Nová forma podvodu
V minulých dnech karvinští policisté zahájili úkony trestního řízení a prověřují podvodné jednání, které bylo směřováno na seniorku s úmyslem získat peníze. Paní ve věku 85 let zavolal neznámý a představil se jako její vnuk. Žádal zaslání několika desítek tisíc korun. Žena v dobré víře pomoct, zašla na poštu a peníze ihned poslala. Nechala se přesvědčit o zaslání peněz formou on-line prostřednictvím společnosti, která takové služby nabízí. Máme za to, že takové finanční úkony jsou pro seniory obtížné a zatěžující, i přesto babička udělala vše, aby „vnukovi“ pomohla.Ukázalo se, že paní uvěřila podvodníkovi a nechala se oklamat, o peníze přišla.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista. V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

08.11.2017

Taxikář přišel o mobil
Policisté z obvodního oddělení Orlová prověřují případ krádeže, ke které došlo během noční jízdy ve vozidle taxislužby. Dosud neznámý pachatel měl během dnešní jízdy z Karviné do Orlové odcizit v době od 04:30 do 06:30 hodin mobilní telefon, který byl uložen v přihrádce mezi předními sedadly. Poškozené organizaci tak vznikla škoda tři tisíce korun.