> > >   KARVINÁ EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Den prázdných tříd na ZŠ Mládí

vloženo: 11.06.2018           komentářů: 0

Dne 17. května jsme se připojili k mezinárodní akci Den prázdných tříd. Žáci se svými učiteli opustili třídy a strávili tento den na exkurzích v Moravskoslezském kraji. Takzvaný Outdoor Classroom Day zavedla v roce 2012 skupina londýnských učitelů jako svátek vzdělávání na čerstvém vzduchu, a to s cílem podpořit venkovní vzdělávání a motivovat další učitele, aby během daného dne strávili alespoň jednu vyučovací hodinu se svými žáky mimo budovu. Z původní malé iniciativy se během pár let stala mezinárodní kampaň, která každým rokem nachází rostoucí počet příznivců z celého světa. Cílem exkurzí je bližší poznání našeho kraje, její přírody, kulturního dědictví a současného života. Každý ročník má svůj specifický program. Exkurze probíhají v rámci školního projektu Zvýšení kvality ve vzdělávání prostřednictvím netradičních metod a forem.

Pro naše prvňáčky to byla již druhá exkurze, poprvé byli na podzim v Planetáriu v Ostravě. Tentokrát jeli do přírodovědné stanice Juventus v Karviné, kde se dozvěděli spoustu nových informací o životě různých druhů zvířat. Na zpáteční cestě se zastavili v Dinoparku, kde si nakoupili suvenýry, které na správném výletě i exkurzi nesmějí chybět.

Žáci druhých ročníků se vypravili kousek dál, až do Kopřivnice. Tématem exkurze byla doprava – historie a současnost. Absolvovali prohlídku Technického muzea Tatra v Kopřivnici, vypracovali si pracovní list k danému tématu a na zpáteční cestě si jeli prohlédnout vlakovou dopravu na vlakovém nádraží v Bohumíně.

Žáci třetích ročníků se vydali po stopách naší historie. Jejich cesta vedla na Opavsko, konkrétně do obce Raduň, v níž se nachází stejnojmenný zámek. Během dopoledne žáci 3.A a 3.B postupně absolvovali prohlídku zámku, uzavřeného zámeckého nádvoří a západní zimní zahrady, prohlédli si též jen sto metrů vzdálenou zámeckou novoklasicistní oranžérii a prošli celou okrasnou zámeckou zahradu. Poté měli všichni prostor nakoupit si suvenýry, turistické známky či pohlednice. Při cestě autobusem tam se děti zaměstnávaly zaznamenáváním trasy a pozorováním ubíhající krajiny, při návratu pak povídáním či poslechem hudby. I přes občasné dešťové přeháňky se děti z exkurze vracely spokojené, plné zážitků a nových poznatků, zejména o životě našich předků žijících na území Slezska v době od počátku 19. století do poloviny 20. století.

Čtvrťáci si jeli doplnit učivo vlastivědy do Archeoparku v Chotěbuzi-Podobora. Tématem byl život našich předků. Archeopark je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. V rámci prohlídky expozic v multifunkčním výukovém centru a replice slovanského hradiska žáci absolvovali také interaktivní zážitkové aktivity, při kterých se ještě více seznámili se životem našich předků

Žáci pátých tříd si jeli prohlédnout významné světové stavby na jednom místě. Zavítali do Miniuni – světa miniatur v Ostravě. Prohlédli si 34 modelů významných světových staveb jako je například Eiffelova věž, 7 starodávných divů světa, šikmá věž v Pise, Staroměstská radnice, lanovka na horu Ještěd a jiné.

Cílem exkurze šesťáků bylo město Opava, kde měli přednášku a prohlídku v Opavsko – Slezském zemském muzeu. Další zastávka byla v Areálu čs. opevnění v Hlučíně Darkovičkách. Tento pevnostní areál je dnes evropsky vysoce ceněnou prezentací ojedinělého fortifikačního sytému naší republiky, který vznikal v letech 1935–1938.

Žáci sedmých a osmých ročníků zhlédly výukový program v Planetáriu Ostrava „Cesta za miliardou hvězd“. Také žáci měli možnost vyzkoušet si aktivity v experimentáriu. Zkoušeli gravitaci na Měsíci, vytvořili si vlastní vzdušný vír, zkoumali struktury plynných planet, oběžné dráhy vesmírných těles. Na zpáteční cestě si udělali malý výšlap na Haldu Emu, která poskytuje fenomenální výhledy na město.


Na plánovanou exkurzi do Laser arény se žáci 7.B těšili, a měli opravdu na co. Po příjezdu na místo se převlékli do sportovního oblečení a rozdělili do 4 týmů. Před začátkem hry byli seznámeni se základními pravidly i s tím, jak se laserové pistole ovládají. Po nasazení svíticích vest je vpustili do arény. Při vstupu byly vidět v obličejích emoce – radost, obavy, nervozita, nadšení … Magickou atmosféru arény vytváří spletitý labyrint nasvícených překážek ponořený do tajuplné mlhy. Žáci si v praxi osvojili poznatky z hodin fyziky – světelné jevy.

Další zastávka autobusem byla v Dolní oblasti Vítkovic, kterou tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Navštívili Svět techniky a na památku vytvořili obraz otisku ruky.

Naši nejstarší deváťáci zvládli prohlídku zámku Raduně a v Hrabyni Památník II. světové války. Národní památník II. světové války v obci Hrabyně na Opavsku nabízí expozici nazvanou Doba zmaru a naděje, která postihuje hlavní okamžiky II. světové války. V roce 2000 byl vládou prohlášen Národním památníkem II. světové války na území ČR. Exkurze byla přesně pro ně, protože tohle téma mají důkladně probráno v hodinách dějepisu.

Letošní jarní exkurze byly opravdu vydařené, žáci měli bohatý program, nenudili se a zadané úkoly plnili s nadšením. Počasí nám zrovna nepřálo, protože celý den pršelo, ale přesto jsme si to všichni užili.

Mgr. Jarmila Nováková a Mgr. Lucie Walová

autor: ZŠ Mládí Orlová

přidat komentář            zobrazit komentáře
  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  KARVINSKÁ 112

26.09.2018

Autobus srazil mladíka
Autobus jel ze směru od ulice Opletalova do městské části Šumbark. Bezprostředně za křižovatkou, na ulici Okružní, na vyznačeném přechodu pro chodce srazil pravou přední části přecházejícího 16letého mladíka, který přecházel z pohledu řidiče zleva doprava. V opačeném směru před přechodem zastavilo osobní vozidlo Hyundai Getz a jeho řidič chlapci vozovku přejít umožnil.Sražený chodec byl po střetu převezen do fakultní nemocnice. Podle dostupných informací jeho zranění je zatím klasifikováno jako lehké. Zkouška na přítomnost alkoholu v dechu byla provedena u řidiče autobusu, s negativním výsledkem. Prvotním odhadem na autobusu je škoda 100 tisíc.

18.09.2018

(NE) řidička sešlápla plyn
Karvinsko - jen shodou šťastných náhod jízda neskončila tragicky.. Nárazem do plotu skončila nebezpečná a zběsilá jízda 29leté řidičky vozidla VW Caddy. Na začátku byla běžná silniční kontrola naplánovaná v Havířově na ulici Ostravská. Dnes hodinu po půlnoci policisté Speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství Ostrava znamením chtěli zastavit ke kontrole vozidlo VW Caddy. V tu chvíli ještě neznámý řidič, na znamení začal zpomalovat, ale vzápětí zrychlil a z místa kontroly začal ujíždět.

23.08.2018

Snažili se uniknout policejní kontrole
V noci na úterý se v Karviné snažila vyhnout silniční kontrole osádka vozidla Audi. Krátce po půlnoci projíždělo po ulici Třída 17. listopadu v Karviné rychle jedoucí vozidlo Audi ve směru z Karviné na Český Těšín. Hlídkou policistů SPJ byl řidič vozidla vyzván k zastavení, ovšem na tuto výzvu nereagoval a začal hlídce na výjezdu z Karviné ujíždět, přičemž kličkoval mezi oběma směry jízdy. Po ujetí čtyř kilometrů řidič prudce vozidlo zastavil na ulici Těšínská, vystoupil a z místa utekl. Policisté zadrželi osádku vozidla, tři muže a jednu ženu, všechny polské národnosti. Provedenou kontrolou bylo ve vozidle nalezeno několik sáčků s nezjištěnou krystalickou látkou.

20.08.2018

Skočil pod vlak
Muž na karvinském nádraží skočil pod vlak, střet nepřežil V pondělí dopoledne došlo v Karviné k tragické události na železniční stanici. Dle dosud zjištěných informací dvaašedesátiletý muž z Karviné skočil pod projíždějící vlakovou soupravu, která jela ve směru od Bohumína. Vlivem střetu utrpěl mnohočetná poranění neslučitelná se životem a tím došlo k jeho okamžitému usmrcení.

20.08.2018

Krádež mysliveckých posedů
Policisté v Těrlicku řeší kuriózní případ krádeže. Na volně přístupných pozemcích v obci Albrechtice dosud neznámý pachatel odcizil v období od soboty do pondělí celkem tři dřevěné myslivecké posedy. Předběžná škoda byla poškozenou organizací vyčíslena na 10 000 korun.