> > >   KARVINÁ EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ještě letos může začít odbahnění

vloženo: 19.02.2019           komentářů: 0

Jezero v Karviné v parku Boženy Němcové se dočká vyčištění. Odbahnění zaplatí stát

Ještě letos by mohlo začít odbahnění a vyčištění jezera v parku Boženy Němcové v Karviné. Tamní areál slouží lidem jako oddychová zóna a atrakcí je třeba půjčování lodiček. Jenže na některých místech v jezeře je podle odhadu i dvoumetrová vrstva bahna. Vyčištění zaplatí stát v rámci revitalizace míst zasažených důlní činností.

„S dětmi jsme sem chodili, když byly malé,“ říká penzista, která se kolem jezera prochází s fotoaparátem na krku. Bylo to podle něj jedno z mála míst, kde se tehdy dalo v Karviné koupat. „Tehdy v Karviné ještě pořádné koupaliště nebylo, takže toto bylo víceméně jediné,“ vzpomíná.

„My tomu celému areálu říkáme Lodičky a slouží opravdu k rekreaci lidí,“ říká Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné. „Lidé si tady mohou půjčovat lodičky, ale často už tím pádlem zadrhnou o bahno, nemohou tím místem ani projet,“ dodává mluvčí.
Jezero je slepým ramenem řeky Olše a voda v něm není ani nijak kalná. V posledních letech se tady lidé už ale nekoupali.
Na odbahnění jezera sháněla Karviná peníze několik let. Teď konečně má příslib ministerstva financí a možná už letos se s pracemi začne. „Tlačí se na to proto, že se bude stavět obchvat, a pokud by se postavil obchvat, těžká technika by se k jezeru jen velmi těžce dostávala. Takže by bylo výhodné, aby v době, kdy se bude stavět obchvat, došlo i k odbahnění jezera,“ vysvětluje Hudeček.

Jakub Vitrlík z tiskového oddělení ministerstva financí potvrdil, že ještě čekají na potřebné podklady a pak budou moct začít hledat firmu, která jezero vyčistí. „Projekt je ministerstvem průmyslu a obchodu zařazen do priorit pro letošní rok v rámci takzvaného revitalizačního programu. V případě včasného předání dokumentace bude možné zahájit zadávací řízení na veřejnou zakázku v průběhu prvního pololetí tohoto roku,“ říká Vintrlík.

V areálu u jezera se teď dokončuje i workoutové hřiště. Po odbahnění jezera tu mají přibýt třeba lehátka.

foto: Iva Havlíčková

autor: Iva Havlíčková

přidat komentář            zobrazit komentáře
  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  KARVINSKÁ 112

27.02.2019

Pasti na silnici
V těchto dnech jsme přijali oznámení o krádeži ochranných mříží kanálových výpustí. Nezajištěné, v noci neviditelné, otvory se mohou stát nečekanou pastí. Kanálové mříže někdo odcizil v Havířově – Dolní Suché na komunikaci vedoucí přes areál bývalého Dolu Dukla. V době od 27. února „zmizelo“ celkem 18 kusů mříží. Zástupce města škodu předběžně vyčíslil na bezmála 60 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení přečinu krádeže.

25.02.2019

Příběh pokračuje ve stejném obsazení…
O šest hodin později, dnes 25. února krátce před 4 hodinou, v Horní Suché na ulici Stonavská zastavili policisti ke kontrole řidiče osobního vozidla Škoda Fabia. Znovu seděl na volantem 38letý řidič, který má hned dva zákazy řízení motorových vozidel.Muž byl na místě zadržen a během dnešního dne policisté zpracují procesní úkony. Muž je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodutí a vykázání.

24.02.2019

Nepolepšitelný (ne) řidič
V neděli 24. února krátce před 22 hodinou v Havířově na ulici Dělnická policisti zastavili k běžné silniční kontrole 38letého řidiče osobního vozidla Škoda Fabia. Lustrací zjistili, že muž nejméně ještě rok nesmí řídit vozidla. Rozhodnutím Magistrátu města Havířov mu byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel do roku 2019. Vedle toho Okresní soud v Karviné muži také uložil trest zákazu řízení motorových vozidel, v tomto případě do začátku roku 2020.

22.02.2019

Třináct případů vloupání
Karvinsko - policisté objasnili sérii vloupání... Komisař zahájil trestní stíhání a důvodně podezřelého 20letého mladíka obvinil ze spáchání přečinů porušování domovní svobody, krádeže a poškození cizí věci. V souhrnu je zadokumentováno celkem 13 případů se škodou bezmála 95 tisíc korun.

05.01.2019

Zadržen u trafiky
V sobotu 5. ledna před půlnocí přijal operační důstojník oznámení o rozbité skleněné výplni trafiky. Policisté oddělení hlídkové služby přijeli na místo do pěti minut po oznámení. Podle popisu oznamovatele nedaleko místa vloupání zadrželi podezřelého muže. Kvůli opilosti ho policisté převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici. Během neděle mohly být s mužem provedeny procesní úkony..