> > >   KARVINÁ EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

„Hejbni s elektrem“

vloženo: 22.05.2019           komentářů: 0

Vítězi soutěže „Hejbni s elektrem“ jsou Karviná, Děčín a České Budějovice

Společnost Elektrowin hodnotila množství odevzdaného elektra prostřednictvím sběrných dvorů.


20.05.2019 – Karviná se stala „Skokanem roku“ v 1. ročníku soutěže „Hejbni s elektrem pro lepší život“, kterou pro statutární města v České republice v loňském roce vyhlásil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN. Obyvatelé dokázali během 12 soutěžních měsíců odevzdat k recyklaci celkem 102,3 tun starého elektra.

Kategorii A pro města od 40 000 do 89 999 obyvatel vyhrál Děčín, v kategorii B pro města nad 90 000 obyvatel zvítězily České Budějovice. Kritériem hodnocení byla hmotnost zpětně odevzdaného elektrozařízení přepočtená na jednoho obyvatele města.

Úspory díky recyklaci

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo ve čtvrtek 16.05.2019 v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Předseda představenstva ELEKTROWIN a.s. Roman Tvrzník při něm připomněl, že za bezmála 14 let fungování tohoto kolektivního systému se díky recyklaci spotřebičů podařilo ušetřit 4,5 milionu tun emisí CO2 a také 2,5 milionu MWh elektrické energie. „Díky surovinám, které bylo možné z odevzdaných spotřebičů získat a znovu použít, se nemusely těžit a zpracovávat nerostné zásoby,“ vysvětlil Roman Tvrzník.

Podle výkonného ředitele Svazu měst a obcí České republiky Pavla Drahovzala se díky tomu podařilo ušetřit z obecních a městských rozpočtů tři čtvrtě miliardy korun. „Prostředky mohly být použity na výstavbu vodovodů, kanalizace, chodníků a další občanské vybavenosti,“ připomněl Drahovzal účastníkům slavnostního vyhlášení.

Odměny pro vítěze

Soutěž byla zahájena 01.04.2018 a započítávaly se do ní výsledky dosažené k 31.03.2019. Kritériem hodnocení byla hmotnost zpětně odevzdaného elektrozařízení přepočtená na jednoho obyvatele města.

Celkem 25 zapojených měst soutěžilo o největší celkové množství elektrospotřebičů odevzdaných prostřednictvím sběrných dvorů na jejich území. Aktivně tím přispěla k ochraně životního prostředí, navíc mohla získat jednu z finančních výher.

V Děčíně se od dubna 2018 do března 2019 podařilo vysbírat 4,28 kg na obyvatele, v Českých Budějovicích připadlo na každého 3,57 kg. Karviná jako skokan roku zaznamenala meziroční nárůst o 64,2 % a odnesla si za to padesátitisícovou prémii. V kategorii A, stejně jako v kategorii B, získali první tři soutěžící odměny ve výši 60, 40 a 25 tisíc korun.

Celkové výsledky

Kategorie A: 1. Děčín – 2. Prostějov – 3. Jihlava

Kategorie B: 1. České Budějovice – 2. Plzeň – 3. Olomouc

Skokan roku: Karviná

V souladu s pravidly musel každý soutěžící dopředu oznámit účel, ke kterému využije případnou výhru. Získaná částka tak bude použita ve prospěch čtyřnohých společníků v Karviné.

Foto: Elektrowin


autor: (red)

přidat komentář            zobrazit komentáře
  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  KARVINSKÁ 112

27.02.2019

Pasti na silnici
V těchto dnech jsme přijali oznámení o krádeži ochranných mříží kanálových výpustí. Nezajištěné, v noci neviditelné, otvory se mohou stát nečekanou pastí. Kanálové mříže někdo odcizil v Havířově – Dolní Suché na komunikaci vedoucí přes areál bývalého Dolu Dukla. V době od 27. února „zmizelo“ celkem 18 kusů mříží. Zástupce města škodu předběžně vyčíslil na bezmála 60 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení přečinu krádeže.

25.02.2019

Příběh pokračuje ve stejném obsazení…
O šest hodin později, dnes 25. února krátce před 4 hodinou, v Horní Suché na ulici Stonavská zastavili policisti ke kontrole řidiče osobního vozidla Škoda Fabia. Znovu seděl na volantem 38letý řidič, který má hned dva zákazy řízení motorových vozidel.Muž byl na místě zadržen a během dnešního dne policisté zpracují procesní úkony. Muž je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodutí a vykázání.

24.02.2019

Nepolepšitelný (ne) řidič
V neděli 24. února krátce před 22 hodinou v Havířově na ulici Dělnická policisti zastavili k běžné silniční kontrole 38letého řidiče osobního vozidla Škoda Fabia. Lustrací zjistili, že muž nejméně ještě rok nesmí řídit vozidla. Rozhodnutím Magistrátu města Havířov mu byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel do roku 2019. Vedle toho Okresní soud v Karviné muži také uložil trest zákazu řízení motorových vozidel, v tomto případě do začátku roku 2020.

22.02.2019

Třináct případů vloupání
Karvinsko - policisté objasnili sérii vloupání... Komisař zahájil trestní stíhání a důvodně podezřelého 20letého mladíka obvinil ze spáchání přečinů porušování domovní svobody, krádeže a poškození cizí věci. V souhrnu je zadokumentováno celkem 13 případů se škodou bezmála 95 tisíc korun.

05.01.2019

Zadržen u trafiky
V sobotu 5. ledna před půlnocí přijal operační důstojník oznámení o rozbité skleněné výplni trafiky. Policisté oddělení hlídkové služby přijeli na místo do pěti minut po oznámení. Podle popisu oznamovatele nedaleko místa vloupání zadrželi podezřelého muže. Kvůli opilosti ho policisté převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici. Během neděle mohly být s mužem provedeny procesní úkony..